Uncategorized

Losing Body Fat Without Fat Burning Supplements

We presented several reasons on why you should stop using protein powder, and now it’s time for you know that fat burning supplements aren’t necessary when it comes to reducing the flab around that waistline. They’re supposed to create an effect by metabolism ‘heat-up’, but studies show many individuals have failed to lose weight even
Read More

How to make almond butter

Almond butter is delicious and it is a natural and more nutrient dense replacements for things you would typically use peanut butter one of my favorites as a topping for low carb pumpkin pancakes. On problem with the stuff it can be quite expensive costing between $10-15 for a 16 ounce container. Fortunately You can
Read More

I'm not lovin' it

My kids love McDonald’s, not really for the food but for the playground. One of the few items that looks like real food are their apples…the one item I typically will insist they eat at least some of. Though today I made an exception since I personally felt they would be better off not touching
Read More

Paleo pancakes recipe

I have been playing with this recipe to not only come up with something delicious but also provide the nutrient profile I was looking for to start out my day.  High fat, decent fiber and a moderate amount of carbohydrates.  Here is what I came up with. Paleo pancakes recipe Print Recipe type: Breakfast Prep
Read More

How many pounds a week should I be losing?

When you had tones of weight to lose you probably saw great numbers on your scale, but now things have slowed down.  Now before you start feeling bad about yourself, this is completely normal.  As you get closer to your goal weight it should be come hard to get those big numbers each week. In
Read More

Make your own sausage crumbles and save money

  I saw these Jimmy Dean Hearty Sausage Crumbles in my local grocery store and they looked perfect to put in my morning sausage, spinach, and cheese omelet. But I could make myself pay $3.99 for 9.6 ounces of sausage. If my math is right this would be a whopping $6.65 per pound for these
Read More